19 Şubat 2022: Sürdürülebilir Beslenme Atölyesi ve Üreticilerle Sohbet

Gıdamız Geleceğimiz ekibi olarak 19 Şubat 2022 tarihinde Berlin Kafe’de düzenlediğimiz sürdürülebilir Beslenme Atölyesi ve Üretici Buluşması’nda Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi (TADYA), Doğal Bilinçli Beslenme Ağı (DBB) ve insan ölçekli üretim yapan birçok üretici ve türetici “Sağlıklı Beslenme” başlığı altında bir araya geldi.

Doğal beslenmenin önemi üzerine sunumlar ve atölyeler gerçekleştirdik. Tahtacıörencik TADYA üreticilerinin hazırladığı yiyecekleri tattık. Ankara kırsalında doğa dostu, insan ölçekli üretim yapan üreticileri tanıdık.

İçinden geçmekte olduğumuz Krizler Dönemi’nde besin kaynaklarımızı daha doğru ve bilinçli kullanmanın, besin değeri yüksek, gerçek gıdaları soframıza taşımanın önemini giderek vurgulanan mesajlarla öğreniyoruz. Girdilere bağımlı şirketler, toprağı, suyu ve havayı kirleterek besini bir meta haline getirirken ekolojik dengemizi de alt üst ediyor. Obezite, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kanser gibi hastalıklarla krizler içerisinde yaşayan insan bedeni, döngüsü bozulan ve yıkıma uğrayan doğanın bir yansıması niteliğinde.

Bu tür buluşmalarla insan ölçekli, doğa dostu üretimi ve aracısız erişimi yaygınlaştırmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Agroekolojik yerel gıda sistemlerinin güçlenmesinin her şeyin ötesinde bir barış projesi olduğuna inanıyoruz: Gezegenimizdeki yaşam ağıyla ve birbirimizle barış ve uyum içinde yaşamanın anahtarı. Üreticiler, tüketiciler, sivil toplum, araştırmacılar, karar alıcılar olarak yaptığımız seçimler geleceğimizi belirleyecek.

Toplulukların desteği ile gelişen ve yaygınlaşan, agroekolojik yöntemleri benimseyen üretim, depolama, işleme ve tedarik biçimlerini tartıştığımız, besinlerimizi sürüdürülebilir ve sağlıklı yollarla türetmeye ve tüketmeye dair çokça teorik bilgiyi ve söyleşileri içeren canlı yayınımızı aşağıda bulabilirisiniz: